2012. április 11., szerda

Bálványosi kiruccanás

Április 6-án a VI. A és C osztályok egy kiránduláson vettek részt, Szent Anna-tó-Büdösbarlang-Bálványos útvonalon. Nem kell ezer kilómétereket megtenni természeti csodák kereséséért, szülőföldünk is rejteget jó sokat!
Szent Anna-tó
Nagyon meglepődtünk a befagyott tó láttán. Többségünk inkább nyáron jár erre, amikor teljesen más kép fogad. Ki nem tudná, hogy ez a tó egy vulkán kráterében helyezkedik el. Pár adatot azért még érdemes tudni:
-legnagyobb mélysége 7,20 méter
-területe 95.280 négyzetméter
-nagyon tiszta a vize- egy literben alig 0,002 gramm ásványi só található, oldott állapotban
-nincs forrása, a légköri csapadék táplálja
-élővilága szegényes (vízisikló, tarajos gőte, vízipoloskák, rákocskák, a halak közül a betelepített törpeharcsa, ha még van belőlük)
                                                                                                     (adatok Zsigmond Enikő geológus után)







A tó partján található Szent Anna kápolna búcsújáróhely.










A Csomád hegységnek két ikerkrátere van, az egyiket a Szent Anna-tó, a másikat a Mohos tölti ki. Mindkét kráter működött a kora negyedkorban (a földtörténet utolsó korszaka). A Mohos (egyébként a Szent Anna-tónál háromszor nagyobb tó volt a helyén) mára feltöltődött, az évezredek alatt egyre apadt és elmocsarasodott, jelenleg magashegyi láp. Csak néhány apró tavacska emlékeztet a hajdani vízfelületre.

Ezen a pallócskán lehet végigsétálni az első tavacskáig, ahol az idegenvezető bemutatja a Mohost. A bátrabbak bemerészkedhetnek mélyebbre. Vigyázni kell azonban, mert a 10 méteres tőzegréteg szivacsként viselkedik és esőzések idején megtelve vízzel, könnyen bele lehet süllyedni.




Különleges a Mohos élővilága. A savas talaj miatt a fenyőfák nem tudnak magasra nőni (erdei fenyő). Egyes növények az utolsó jégkorszakból maradtak meg- tőzegrozmaring, tőzegáfonya és a legérdekesebb- a kereklevelű harmatfű, amely egy húsevő növény. Nem kell megijedni, nem a látogatókat kapja be, hanem a rászálló rovarokból vonja ki a nedveket.




Büdösbarlang
A torjai Büdös-barlang 1052 méteren helyezkedik el a Büdös-hegy oldalában (a Torjai-hegységhez tartozik). Ma természetes mofetta, a sárgás színű lerakódás kén-ez a felelős a környéket betöltő, kotlott tojáséhoz hasonló büdös szagért. Egy hajdani kénbánya bejárata igazából, amely 14 km hosszú volt. A barlang közelében még sok érdekes hely található: Buffogó, Madártemető, Medve- és Timsós barlangok, számos borvízforrás.
A kirándulás utolsó állomása Bálványosfürdő volt. Magashegyi fürdő-és üdölőhely, körbevéve kb. 1000 m magas hegycsúcsokkal. A mai település három régi fürdőtelepülés egybeolvadásából keletkezett.  A Büdös-barlang tiszta széndioxidját felhasználva itt alakult meg az első magyar szénsavpalackozó üzem.
A csendes környezet, sok mofetta, fürdő, borvízforrás mellett  a település fontos nevezetessége a Bálványos-vár. A vár az ősi magyar vallás egyik utolsó fellegvárának számított, a vár birtokosai, az Aporok ugyanis a magyarok keresztény hitre térése után is hosszú ideig megmaradtak őseik hitén.

Csak ennyi maradt a  XI.-XII.sz.-ban épült várból
 Jókai Mór regényt írt "Bálványosvár" címmel, feldolgozva egy legendát amely az Aporok keresztény hitre való áttéréséről szól. Olvassátok el!

2012. január 13., péntek

Vulkánok

Az embereket mindig is ámulatba ejtették a füstöt, izzó kődarabokat okádó hegyek. Ha a régi korok emberei istenek munkálkodásainak hitték ezeket, ma már jól ismerjük a vulkánok keletkezésének okait.
Szeretnék bemutatni pár ismertebb-hírhedtebb vulkánt, illetve az emberiség történelmének legnagyobb vulkáni katasztrófáit.

VEZÚV- Nápolytól 9 km-re helyezkedik el(Olaszország). Kb. 3 millió lakos él a környékén, ezért is tartják az egyik legveszélyesebb tűzhányónak.Hosszabb szunnyadó időszakok előzik meg a kitöréseit, az utolsó 1944-ben volt. A leghíresebb kitörése Kr. u.79-ben volt, amikor legalább 12000 ember veszítette életét és a vulkán 20 km-es körzetében minden település elpusztult. A vulkáni hamu betemette Pompej városát, a romokat csak 250 éve fedezték fel és azóta is tart a feltárás.
Pompei romjai-háttérben a Vezúv





SZANTORINI- az Égei-tengerben található vulkanikus szigetcsoport. 3600 évvel ezelőtt bekövetkezett robbanásos kitörés alakította ki jellegzetes alakját.



TAMBORA- Indonézia egyik vulkánja. 1815-ben olyan nagy erejű kitörése volt- 90 000 emberáldozat, hatalmas mennyiségű vulkáni anyag- hogy az egész Földön érezhető volt a hatása. Az 1816-os esztendőt így jegyezték fel:"év amikor nem volt nyár"-ugyanis a levegőbe került vulkáni hamu miatt a napsugarak nem tudták felmelegíteni a földfelszínt, júliusi fagyokat és havazást idézve elő az északi féltekén.

A Tambora kalderája (kiszélesedett kráter) 6000 m széles

KRAKATAU-1883-as kitörése állítólag a világtörténelem legnagyobb hangkitörését hozta létre- még 5 000 km-re is hallották!! A robbanásból származó vulkáni por még évekig a levegőben lebegett,a legtöbb emberáldozat azonban a kitörés miatt keletkezett szökőár számlájára írható. A sziget háromnegyede a robbanáskor a levegőbe repült.

A sárga vonal jelzi az eredeti sziget körvonalait  az 1883-as kitörés előtt. 1927-ben egy új vulkán jelent meg, melyet Krakatau gyermekének (Anak Krakatau) neveztek el.


MONT PELEE- Közép-Amerikában található, Martinique-szigetén. Leghírhedtebb kitörése 1902-ben volt. A kitörés történetét elolvashatod itt.



A MT. SAINT HELENS vulkán egyike a rengeteg amerikai vulkánnak. 1980-ban bekövetkezett robbanásos kitörését alaposan tanulmányozták, az előjeleket és a kitörés minden mozzanatát. Habár a vulkán környékén sok száz négyzetméteres körzetben pusztított izzó gázfelhő, láva, iszapár- mégis csak 50 emberáldozata volt (annál nagyobb anyagi kár!!) mivel a hatóságok idejében értesítették és kitelepítették a lakosságot.

A robbanás következtében (1980) a csúcs helyén ma egy patkó alakú katlan létezik.


A HAWAII-SZIGETEK mindegyike vulkáni tevékenység eredménye. Aktív vulkánjainak (Mauna Kea, Mauna Loa, Kilauea) kitörései csendesek, híg lávájuk gyorsan eléri az óceánt.



ETNA- Szicíliában- Európa legmagasabb és legszorgalmasabb vulkánja, majdnem minden évben van kitörése.

Etna-előtérben Catania városa.